2. Манипулацията
3. Вицове за психолози, психоаналитици и психиатри
4. Секс и сексуални табута
5. Секс и сексуални табута - Продължение
6. Мисли, максими и афоризми
7. Вариации върху добре позната тема...
8. Вариации върху добре позната тема... Продължение
9. Вариации върху добре позната тема... Край
10. За прошката
11. За истината... и гледните точки
12. Психиатрия и психология
13. Да избягаш от себе си?
14. Фрагмент от Теория за изневярата
15. Да живееш с работохолик
16. Чувстваш ли се манипулиран?
17. Чувстваш ли се манипулиран? Методи за защита
18. Страхуваш ли се от самотата?
19. Да се лъжем, че не лъжем
20. За теб, Феникс
21. За жените, мъжете и еманципацията
22. С какво мислят мъжете
23. Смъртоносна ли е депресията?
24. Егоист или егоцентрик
25. Мога ли да ти се доверя?
26. Как любовта се превръща в омраза
27. Паралелни светове
28. Защо любовта умира
29. Пасивната агресия
30. Болка

Прочетен: 52063 Коментари: 82 Гласове:
Последна промяна: 22.02.2010 17:47


МАГИЯ ИЛИ РЕАЛНОСТ

Защо се доверяваме на хора, които не познаваме? Как успяваме да действаме правилно в ситуации, в които ни хващат видимо неподготвени или пък с дефицит от информация?...
И откога по дяволите съм почнал да звуча като Discovery channel?...
На първите два въпроса ще се опитам да отговоря, а що се отнася до третия ще се консултирам с терапевта си.
... ... ...
Съществуват две основни групи фактори, мотивиращи вземането на решения, които определят битието ни: вътрешни и външни. Изброяването и дефинирането им би било интересна, но и главоболна задача, която определено не следва да е предмет на настоящата тема. Това, което е необходимо да се отбележи е, че двете групи са в строго индивидуално, непрекъснато и изключително сложно за проследяване взаимодействие, регулиращо и обуславящо прагматичността на взетите решения. Обединяващият критерий е крехкият баланс между субективното светоусещане и количественото измерение на отговорността, която се поема с всяко решение. Интуицията, като важен елемент от този баланс, принадлежи към групата на вътрешните фактори и представлява уникален компромис между логиката и изискванията на вътрешния ни свят и обективната реалност.
Според общоприетото схващане интуицията се определя като усет, догадка, проницателност или прозрение. В идеалистическата философия, чиито първичен продукт е това понятие, се приема като феномен на „непосредно достигане на истината без помощта на научния опит и логическите умозаключения”. Всичко това е донякъде вярно, но и съвсем непълно. А когато анализът на каквото и да е не изчерпва явлението в цялостната му същност, той освен, че е непълен е и по същество неверен. Затова от общоприетите и философските схващания ще се прехвърлим на полето на психологията, която приема интуицията като ментален процес на “...достигане до изводи въз основа на малко информация, които обикновено се правят на базата на значително повече информация...”.
Тъй като научните разработки в тази област са сравнително нови, психологичният механизъм на интуицията все още е слабо изучен, но наличните експериментални данни позволяват заключението, че в основата му лежи способността на индивида да възприема и преработва както ограниченото количество съзнателна информация от външния и вътрешен свят, така и вероятно неограничено количество несъзнателна информация. Като резултат от преработването на общото множество съзнателна и несъзнателна информация при определени условия става възможно индивидът да произвежда на съзнателно ниво, така наречените интуитивни заключения и да взема съответните интуитивни решения. Тъй като в повечето случаи съотношението на обема съзнавана – несъзнавана информация е в драстична полза на несъзнаваната, то действията мотивирани интуитивно изглеждат понякога твърде загадъчни и базирани на информация, която не би трябвало да притежаваме.
Проблемът произтича от факта, че на нас като мислещи, рационални същества ни е изключително трудно да осмислим факта и същността на понятието несъзнавано. За да не се задълбавам в топичната структура на психиката и теоретичните дебри на психоанализата, ще дефинирам несъзнаваното ненаучно. Несъзнавани емоции, чувства, мисли, информационни масиви и всякакви други психични конструкти ще рече, че това са данни, с които разполагаме де факто, но които вероятно никога няма да станат достояние на съзнателната част от личността ни. Т.е., ние никога не ще разберем, че разполагаме с тези данни. Звучи странно, но е факт: знаем купища неща, които не знаем, че знаем.
По тази (а и по някои други) причини, често се наблюдава погрешно поставяне на знак за равенство между интуиция и инстинкт. Подобно смесване на двете явления не е добра идея, тъй като създава допълнителен хаос в и без това усложненото ни отношение към действителността. Инстинктът (нагонът) е еволюционно обусловен и действа като генетично заложен „софтуер”, който се задейства при нужда. Инстинктът НЕ Е свързан по никакъв начин с личният опит, макар че някои инстинктивни модели на поведение „... могат да се появяват в контекста на ученето, а ученето може да се осъществява във връзка с тях.”[1] Нещо повече, инстинктивното поведение, много често се противопоставя на интуитивното. Интуицията също се задейства при нужда, но тя е по-скоро програма създадена на базата на личното ни битие, определено от културологичната ни среда. Т.е., при нея се наблюдава силно влияние на социални фактори. Интуицията ползва ресурси от инстинкта, но по същество е независим собствен „софтуер”. В интуицията няма нищо мистично или неподлежащо на атомизиране. С изключение, разбира се, на точния (в абсолютния смисъл на думата) механизъм, по който генерира решения, както споменах по-горе. Подложени на реверсивен анализ в психоаналитичен ракурс, несъзнаваните интуитивни мотиви могат да бъдат достигнати и осъзнати. Както и информационният масив, който ги определя. Това, разбира се е възможно само с помощта на съответните специалисти.
Друг съществен фактор, който така да се каже, отхвърля хипотезата за наличие на магия или помощ свише при вземането на интуитивни решения е твърде големият брой интуитивни действия, които предприема всеки от нас ежедневно. На практика всички решения, които вземаме при дефицит от време и, които обикновено излизат извън рамките на рутината, могат да бъдат определени като интуитивни. Интуитивно се доверяваме или не, интуитивно харесваме или не, интуитивно приемаме или отхвърляме предложение, което нямаме време или информационна възможност да обмислим. Интуитивно разчитаме при контакт езика на тялото, мимиката и информацията „излъчваща се” от очите на събеседника си. Изобщо интуицията ни обслужва почти ежеминутно.
Интуитивните решения не са нито по-верни, нито по-грешни от всички останали решения, които вземаме. Няма и как да бъде другояче – източникът им е един и същ – собствената ни личност, контролирана от собственият ни мозък. Понякога обаче, интуитивните решения са много по-добрият избор за нас в дългосрочен план. Особено онази специфична категория решения, които се раждат сутрин след сън. За тях си имаме и поговорка „Утрото е по-мъдро от вечерта.”, която не означава, че ще седим цяла нощ, бистрейки даден казус и на сутринта ще сме произвели по-доброто решение, защото обикновено е предшествана от репликата „Легни и се наспи. Утрото е по-мъдро от вечерта.” Поговорката идва да покаже, че всичко онова, което не сме успели да измислим в будно състояние, мозъкът ни обработва в спящо и на сутринта просто подава готовия резултат... чисто интуитивно и импулсивно, сякаш появил се отникъде. Причината отново е съвсем прозаична и лесно обяснима: в будно (съзнателно) състояние в мозъка непрекъснато постъпва голям обем информация от сетивните системи, което съкращава една значителна част от ресурса му за обработване на информация, докато в спящо състояние сетивата освобождават ресурси, които обработват, за сметка на ресурсите, които приемат информация.
Един от другите митове свързани с интуицията е за съществуването на ясно изразена полова диференциация. Общоприетото схващане за в пъти по-силната женска интуиция се дължи, както отчасти на погрешно интерпретирани корелационни връзки, така и на дълбокото непознаване на действителната същност на феномена. В известен смисъл интуицията при жените наистина е развита по-силно. Но това се дължи на социалните елементи, които я обуславят, а не на генетични предпоставки. Просто жените са по-склонни да правят заключения основани на липсваща или ограничена по обем обективна информация, като част от адаптивния механизъм за оцеляване, който компенсира липсата на физическа сила. В съвременното общество, в което физическата сила започва да играе все по-малка роля, тази разлика започва да се заличава, като част от процеса на психично феминизиране при мъжете и психична вирилизация при жените. Това пренесено в реалността би следвало да означава, че интуицията се засилва при мъжете и отслабва при жените, като хипотетично процесът би трябвало да тече, докато стойностите се изравнят.
Хм..., както е казал Забравих Кой Беше: „Човек, когато печели не знае какво губи и когато губи, не знае какво печели.”.
Ами общо взето това е. Какво да ви кажа повече? Слушайте интуицията си. Не я пренебрегвайте. Това е вътрешният ви глас, който тихо шепне какво е по-доброто за вас. Лично аз смятам, че при повечето хора той е по-истинен от всяко съзнателно заключение, което биха направили. И смятам, че всеки, който не го чуе се самоосъжда.
[1]„Енциклопедия Психология”, изд. „Наука и изкуство”, София, 1998 г.
Страхове, които съсипват
Магията – дефиниция, история и традиции
Лично аз съм се чудила понякога какви са били мотивите да взема едно или друго решение и много рядко съм стигала до конкретен отговор. Става въпрос за не толкова съдбовни решения, а за ежедневни, свързани с бит, общуване, образование... Обикновено житейските избори правим след дълго и в повечето случаи безплодно умуване и често се противопоставяме на интуитивните решения, точно защото не намираме конкретно обяснение защо искаме да постъпим по този начин
Много трудно вземам важни решения! Страхът от грешка, подтиска разделянето на мислите на интуитивни, породени от страх /чувства/ и логическите.
Когато се намеси емоцията не можеш да си сигурен, че ще различиш интуитивното усещане от мислите, породени от страха да вземеш правилното решение- т.е. от мислите на Егото..
А това, което съм забелязала при мен- Винаги съм знаела правилното решение, но доверявайки се на логиката, съм го пренебрегнала. Интуитивното усещане е тихо и ненатрапчиво. Като истината.
Появява се в миг и изчезва.
Не е логична в повечето случаи. И може изобщо ума да не и обърне внимание.
След време обаче, ако не си се доверил на тази мисъл, преминала за миг през ума ти, се оказва вярна и всеки път си казвам- Трябва да се доверя следващия път, колкото и абсурдно да е!
Но като дойде следващия път- Страхът да не сбъркаш се намесва и все търсим логика, основана на факти....
05.02.2010 10:54
05.02.2010 10:55
Често слушам интуицията си. Често дори не съзнавам,това.
Благодаря ти Добромир Димитров!
Да. Умът прави много умела и подсъзнателна диференциация на фактите- кое е важно и кое -не, според това, какви са ни желанията и страховете. И пак стигаме до суфистите- в подкрепа на едно твърдение и противоположното му винаги ще се намират равни по сила и брой доказателства: )
ПП- Но знанието за това, не ни помага да вземем правилното решение....
05.02.2010 11:14
А интуицията почти не ме е подвеждала..Винаги първото интуитивно решение, което взимам е правилно, животът ми става по- добър и по- пълноценен..Женска ли е тази интуиция , не знам! Може и глупаво да прозвучи, но това са факти от моя живот.
Или пък - нека мисля за различни неща, изградените нови мозъчни връзки ще стоят готови и несъзнавани някъде в моето физическо "аз", готови да изскочат в нужния момент и да помогнат?
А когато срещнам някого и не изпитаме абсолютно нищо към него - нито симпатия, нито антипатия, а празно поле, това пък какво означава?
И други въпроси имам, но не се сещам в момента.
Не бих казала, че е "чувство", даже не мога и да го определя, защото каквато и дума да използвам, няма да бъде точната.
Много пъти, колкото повече се замисля човек, взима грешни решения. Това може би е в следствие на предразсъдъци, страх или нещо друго.
Не случайно, тези, които "виждат бъдещето", го правят съвсем непринудено, без да се хвърлят в подготовка. И това, което казват е истина. Те се осланят на първичната информация - това което силно се доближава до интуицията: първичната информация за даден човек например - импулсите, които долавяме при първа среща - дали са положителни или не; наречете ги ако искате трептения на аурата или вълни, но те са най-истински. Ето това оправдава и факта, защо не можем да определим човек от снимка, а на живо - защото той излъчва енергия, която можем да усетим само при реален досег.
Защо понякога се спираме да правим нещо, само заради усещането, че не е редно - защото човек е способен да "вижда" /по-скоро да усеща/ бъдещи моменти, които носят в себе си отрицателен заряд...Боже, стига съм писала... Някой ден ще поразсъждавам в блога си на тази тема... Хубава петъчна вечер на всички!
05.02.2010 16:50
открива безпогрешно локвите и плаващите пясъци
поздрави,
потребителскоиме
На вторият - връзките са в психическото Аз и при подходящи условия се активират.
На третият - най-вероятно означава, че или не си на режим приемане, или до този момент не си срещала човек с подобни характеристики.
P.S. Радвам се да те видя отново :)
05.02.2010 17:50
дали тя не тръби, или ние сме глухи
изпаднал в дилема,
потребителскоиме
така крещи, че нищо не и разбирам :)
записвам си телефона ти
05.02.2010 20:14
Тя е обаче по-доброто възприемане на нещата и по-добрия съветник за вземане на решения.
Ние обаче сме склонни да я игнорираме, тъй като може да ни казва неща, които ни карат да влизаме в конфликт със съзнаваното.
Защо нещо, което е по-полезно бива изтикано от нещо, по-неполезно?
В това няма еволюционна логика, но...май е факт.
Би трябвало полезното да е осъзнавано, а вредното неосъзнавано.
Защо правим такава грандиозна грешка?
05.02.2010 20:51
05.02.2010 21:05
Това ли е щастието-когато те се помирят?
Щастието, вероятно ще дойде, когато изчезне необходимостта от помирение.
Тя няма логично обяснение, но съществува, независимо от това, дали я признаваем , или - не.
Не съм специалист в тази област , но съм категорична , че двете понятия като психични феномени нямат нищо магично или вълшебно в съдържанието си.
ще си позволя да се намеся, още повече че коментарът ти е свързан отчасти с моите :)
мисля че духовната подготовка обикновено се оказва доста хлъзгава и подвеждаща. не че има нещо лошо в духовността...ама някак си хората сме склонни, когато стане дума за духовност, да изпадаме във всевъзможни фанатични състояния, и да загубваме разсъдъка си, и още по-лошо, да не слушаме сърцата си..просто духовността изисква..жертви...струва ми се че духовността върви ръка за ръка с...гордостта и фанатизма. това са моите наблюдения, но може и да има изключения...
а това за духовността е твърде дълга тема, надали има смисъл да пиша още, пък и тук не знам дали е уместно, но ако искаш може да се чуем на моя територия :)
не е нищо лично срещу теб, просто...мои преживявания :)
приятелско: Веси
[/quote]
Мила Веси, като намеря време ще ти пиша в твоя блог, а тук само искам да ти отговоря кратко, че аз нямах предвид църкви, секти и други религиозни образувания, каквито ти явно визираш. Аз се занимавам с интегрална психология и ако прочетеш нещо от Кен Уилбър може да се ориентираш. Също ти препоръчвам щом искаш да разбереш духовността, да се консултираш с трудовете на отец Томас Кийтинг, равин Залман Шахтер-Шаломи, Далай Лама, Шри Рамана Махариши, Бава Мухаядин. Автентичната духовност не се отнася до превеждане на света по различен начин (проста промяна на убежденията или идеите ни), а до трансформиране на съзнанието ни.
Разбира се, че имаш интуиция и разбира се, че действа, за което изобщо не е необходимо да я разбираш :)
http://www.youtube.com/watch?v=iyT5okx_JMU
07.02.2010 12:02
Механизмът на генериране на решения по алтернативния на интуицията начин се основава на поредица от умозаключения, базирани на ‘факти’, които приемаме за верни. Това е нещо като решаване на уравнение. Какво става обаче, ако един от парметрите-‘факти’ на уравнението е грешен? Пак получаваме отговор, но той също е грешен. Интуицята изключва субективното оценяване на фактите-параметри в уравнението и вероятността за грешка при решаването му е по-малка.
Затова, ако имаме добре развита интуиция, интуитивните решения ще са най-точните.
07.02.2010 12:05
07.02.2010 12:53
Обаче остава един въпрос в мен, а именно:Възможно ли е "несъзнавани емоции, чувства, мисли, информационни масиви и всякакви други психични конструкти ще рече, че това са данни, с които разполагаме де факто, но които вероятно никога няма да станат достояние на съзнателната част от личността ни. ", възможно ли е всички те да са част от "мема", културната информационна памет, която носи всеки от нас. Нещото, записано далеч назад от поколения, и което по някакви непонятни за нас/поне до този момент/ причини се задействат??!
Благодаря, Dobromirdimitrov:)
"определящата част" на интуитивния процес си остава най-неопределимата:)
08.02.2010 22:46
09.02.2010 12:26
"- Да,имам-потърсете отговорите в очите на този който може,иска и умее да ви обича въпреки всичко и въпреки самите вас и вашите недостатъци,а не в статии и уклончиви отговори на психолози.А за танца-когато и където кажеш :)
09.02.2010 13:44
09.02.2010 14:35
09.02.2010 14:56
09.02.2010 18:17
09.02.2010 19:36
09.02.2010 20:03
Това си е богът в нас, който и когато мълчи...пак ни казва важни неща!
Сърдечен поздрав!:)
04.09.2011 22:36
27.09.2011 22:38
времето...
чудесна статия
